- Startsida
- Uppleva och göra
- Kulturskolan
- Det här är Kulturskolan i Vindeln
Välkommen till kulturskolan i Vindeln

Kulturskolan i Vindeln startar upp sin verksamhet under hösten 2025! Vi vill att kulturskolan ska vara en plats för gemenskap, inspiration, kreativitet och utveckling. Vi ser fram emot att forma verksamheten tillsammans med barn och unga i kommunen.
Kulturskolan i Vindeln tar sin utgångspunkt i barn och unga; i deras rättigheter, behov och önskemål. Vi vill bygga en kvalitativ kulturskola från grunden som ger kommunens barn och unga en plattform att utforska och utöva konstnärliga och estetiska uttryck.
En kulturskola är en frivillig fritidsaktivitet som sker i anslutning till skoldagen och/eller viss tid under skoltid, för att ge alla elever möjlighet att nyttja kulturskolans utbud. På en kulturskola kan barn och unga få lära sig spela ett instrument, sjunga, spela teater, skriva en berättelse, dansa, spela in en film eller måla med akvarell.
Eftersom vi är i en uppstartsfas vill vi undersöka vad Vindelns Kulturskola kan och behöver vara. Vi har under hösten haft ute en intresseanmälan där barn och unga haft möjlighet att berätta för oss vad de önskar av vår verksamhet. Utifrån det, och utifrån de resurser vi har, kommer vi att erbjuda ett kursutbud inför vårterminen 2026. När vi öppnar vår anmälan den vara tillgänglig för barn och unga från åk 1 - 9.
Vi kommer fortsättningsvis söka en form för vår verksamhet, och både utveckla och förändra den vidare.
Undervisning
Kulturskolans undervisning kan ske både under och efter skoltid. Vissa projekt genomförs ute i skolorna och andra aktiviteter sker på fritiden eller under lov- och helgdagar.
Våra musikkurser genomförs i regel under eller direkt efter skoltid i mindre grupper/enskilt 20-30 min i veckan, terminsvis. Varje termin består av ca 12 lektionspass. Eleverna får under lektionerna främst utmaningar och vägledning av en utbildad musiklärare och förväntas därefter övar hemma på sitt instrument inför nästa lektion. Det är därför viktigt att eleven har en plats i hemmet där hen kan öva ostört under veckorna.
Hemlån av instrument är i vissa fall möjligt, beroende på vilket sorts instrument och tillgång.
För kortkurser i andra ämnen är elevantalet oftast större och lektionspassen mellan 40 till 60 minuter fördelar på 5 till 10 tillfällen per termin. Kortkurser kan pågå under en kortare period eller över en hel termin.
Terminsundervisning
Kulturskolans undervisning följer grundskolans terminer och har därför uppehåll under helgdagar, lov och högtider, precis som grundskolan. Men Kulturskolan erbjuder oftast andra roliga lovaktiviteter under t.ex. höstlov och sportlov. Kika gärna i vår kalender för kommande aktiviteter och evenemang.
Avgift och instrumenthyra
Vindelns kulturskola är avgiftsfri. Hemlån av instrument är i vissa fall möjligt, beroende på vilket sorts instrument och tillgång. Kostnad för visst förbrukningsmaterial (såsom t ex. strängar) kan tillkomma.
Anmälan till kurser
Anmälan till våra kurser görs genom kommunens e-tjänst.
Länk till annan webbplats. Där kan du se aktuellt kursutbud och sista dag för anmälan till vårterminens och höstterminens kurser. Besked om antagning, lektionstider och plats meddelas i början av varje termin. På instrumentkurserna finns ett begränsat antal platser. Om du inte får en plats så kommer du tilldelas en köplats. Du som fått en köplats behöver inte anmäla ditt barn igen inför nästa termin. När det uppstår en ledig plats så kommer vi i turordning kontakta er som står i kön. Vid för få anmälningar till en kurs kan vissa kurser behövas ställas in.
Vill du veta mer om vårt kursutbud? Läs mer här.
